„Nie za późno, nie za wczas. Do poradni przyjdź na czas”

18 lipca, 2023

W maju oficjalnie ruszyliśmy z przygotowaną wspólnie z Instytutem Publico oraz Śląską Izbą Lekarską w Katowicach kampanią edukacyjną dla Pacjentów pn. „Nie za późno, nie za wczas. Do poradni przyjdź na czas”. Nasza akcja uzyskała honorowy patronat Ministerstwa Zdrowia wraz z partnerami: Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, Akademią WSB, Związkiem Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego oraz Metropolią GZM. Organizatorem i pomysłodawcą akcji jest Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Aneta Kawka.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogólnopolski problem kolejek w poradniach specjalistycznych, ich ograniczenie oraz skrócenie czasu oczekiwania na wizytę lekarską. Często zdarza się, że Pacjenci pomimo wizyty umówionej np. na godz. 12:00, przychodzą do poradni nawet kilka godzin wcześniej, licząc na szybsze przyjęcie. Przez to tworzą się niepotrzebne kolejki i tłok w poczekalniach.
Drugim celem kampanii jest zwrócenie uwagi na nieodwoływane w przypadku nieobecności wizyty u specjalistów. Każdego roku z tego powodu przepada setki tysięcy wizyt, z których ktoś inny mógłby skorzystać – tylko w 2022 roku w całym kraju przepadło w ten sposób prawie 450 tys. wizyt ortopedycznych oraz 309 tys. świadczeń z zakresu kardiologii. To stracona szansa na leczenie dla setek tysięcy pacjentów oraz stracone miliony złotych dla szpitali i poradni SPZOZ.

Z okazji uruchomienia kampanii, w którą włącza się coraz więcej SPZOZ-ów oraz szpitali z całego kraju zorganizowaliśmy konferencję prasową, na której zjawili się m.in.: Poseł Barbara Dolniak, Poseł Mateusz Bochenek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Anna Jedynak, Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Piotr Nowak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Funduszy Zewnętrznych i Polityki Społecznej Monika Holewa, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban, Prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego Władysław Perchaluk, Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej Joanna Jończyk, przedstawiciele placówek medycznych z województwa śląskiego, członkowie Zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego: Prezes Aneta Kawka, Dyrektor ds. Finansowo- Ekonomicznych Krzysztof Lehnort, Dyrektor ds. Medycznych dr n. med. Bogdan Wójcik oraz pracownicy i przyjaciele naszego Szpitala. Podczas konferencji odczytano także list z gratulacjami od Beaty Małeckiej-Libery, przewodniczącej senackiej Komisji Zdrowia. Nie zabrakło również licznych przedstawicieli mediów!

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim za wizytę i zapraszamy do udziału w kampanii!
Każda placówka lub szpital, która zgłosi chęć udziału w kampanii otrzyma pełen pakiet materiałów. Chęć udziału można zgłaszać na adres: biuro@instytutpublico.pl