Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 45-74 lat

8 listopada, 2023

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Problem dotyczy jednak wszystkich kobiet po 20 roku życia, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Wśród czynników ryzyka wyróżniamy:

– wiek,

– czynniki genetyczne,

– otyłość, głównie po menopauzie,

– nieprawidłowe odżywianie z dużą ilością tłuszczów, cholesterolu,

– cukrzyca,

– nadużywanie alkoholu,

– czy narażenie na promieniowanie jonizujące w młodym wieku.

Aby zapobiegać i zmniejszać ryzyko choroby ważny jest aktywny styl życia oraz stosowanie diety ubogiej w tłuszcze.

Zachęcamy również, nie tylko w tym miesiącu, ale i przez cały rok, do regularnych badań mammograficznych i samobadania piersi. Wczesne wykrycie raka piersi zwiększa nasze szanse na walkę z tą chorobą.

Warto pamiętać, że kobiety powyżej 35 – 40 roku życia powinny wykonywać badanie mammograficzne co 2 lata, a powyżej 50 roku życia co rok. Ważne są również badania laboratoryjne takie jak: morfologia, OB, fosfataza zasadowa, LDH, kreatynina, markery nowotworowe, estrogeny czy progesteron. Są one pomocne w ocenie rozległości i zaawansowania zmian.

Od 1 listopada rozszerzeniu uległ również przedział wiekowy kobiet, które mogą wykonać w naszym Zakładzie Diagnostyki Obrazowej bezpłatną mammografię w ramach programu zdrowotnego NFZ. Są to kobiety w wieku 45-74 lat. Do tego badania nie wymagamy żadnego skierowania.

Rejestracji można dokonać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15 w Rejestracji RTG w budynku Szpitala przy ul. Zegadłowicza 3, osobiście lub telefonicznie pod numerem: (32) 4130 415.

Badanie wykonujemy w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 8 do 13, a w środy od 8 do 18 w Pracowni Mammografii w budynku Szpitala przy ul. Zegadłowicza 3.

Serdecznie zapraszamy!